NAUKA KONTRA KULTURA

Kiedy nasze dziecko było malutkie, załatwiało się w pieluszki, ogryzało paluszki, wypluwało na siebie jedzenie i uroczo brudziło nim wszystko wokół. Nasz maluszek był całkowicie spontaniczny i naturalny.

Przyszedł jednak czas, kiedy rozpoczął się trening czystości. Cywilizacja i kultura zaczęła kształtować naturę. Dziecko uczyło się jak korzystać z toalety, ze sztućców, opanowywało nawyk mycia rączek przed jedzeniem i mycia ząbków po posiłku. Dzięki temu treningowi dziś dziecko ma wiedzę i umiejętność odpowiedniego zachowania i poruszania się w cywilizowanym świecie. Z czasem nawyki stały się tak silne, że czynności te nie wymagają już przypominania.

Tak jak lata przedszkolne to czas na trening czystości, tak lata w szkole to czas na trening umiejętności związanych z uczeniem się. Tak jak w przedszkolu uczymy dzieci posługiwania się sztućcami, tak w szkole powinniśmy uczyć dzieci posługiwania się pamięcią, zdolnościami umysłowymi, koncentracją, inteligencją itp. Przez kilkanaście lat, wszyscy uczyliśmy się w różnych szkołach. Zdecydowanie milej spędzilibyśmy ten czas, gdybyśmy wiedzieli jak się uczyć, potrafili szybko czytać i mieli rozwinięte matematyczne zdolności. A wszyscy mieliśmy potencjał do tego, żeby się tego nauczyć, bo każde dziecko je ma!

KAŻDE DZIECKO MA DOBRĄ PAMIĘĆ, ALE NIE KAŻDE WIE JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ

Jeżeli ktoś przez telefon podyktuje Ci listę zakupów i poprosi, żebyś kupił: pomidory, jajka, cukier, olej, szynkę, śledzie, czosnek, cytrynę, bułkę i banany, to kiedy już wejdziesz do sklepu, prawdopodobieństwo, że czegoś nie kupisz, jest duże. Czy można coś poradzić na tak „słabą” pamięć? Spróbujmy użyć wyobraźni i przekonajmy się, czy rzeczywiście nasza pamięć jest taka słaba….

LISTA ZAKUPÓW

Wyobraź sobie przez chwilę, ze depczesz pomidory stopami, ktoś rozbił jajko na twoich kolanach i masz na spodniach wielką plamę z żółtka.

Teraz zobacz swoje uda, całe w cukrze, poczuj, że ktoś masuje ci plecy ciepłym olejem. Przez chwilę zobacz plasterki szynki na swoim brzuchu, śledzie na klatce piersiowej i korale z czosnku na szyi.

Poczuj kwaśny smak cytryny w ustach, zrób peeling z bułki tartej na nosie i połóż maseczkę z banana na czole.

Teraz, kiedy przez chwilę skupisz się na poszczególnych częściach ciała, najprawdopodobniej odtworzysz całą listę zakupów. Jeżeli tak się stało, możesz sobie pogratulować – właśnie opanowałeś mnemotechnikę zwaną Zakładkami Osobistymi.

Okazało się, że to nie słaba pamięć, ale brak umiejętności jej wykorzystania jest rzeczywistym problemem, prawda?


Zapoznaj się z treścią naszego biuletynu tutaj.

W dniach 9  oraz 16 września organizujemy DNI OTWARTE Akademii Nauki wraz z bezpłatnymi lekcjami pokazowymi.😊

To jedyny moment w roku, aby przetestować nasze zajęcia!

Zapisy na lekcje pokazowe ▶️ https://www.akn.pl/dni-otwartych-drzwi-2023/