Kolonie dla dziecka – jak mądrze wybrać?

Dzień coraz dłuższy, coraz więcej słońca za oknem. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i jest to odpowiedni moment na wybór wypoczynku dla dzieci. Rynek kolonii i obozów jest bardzo bogaty, i każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego. Jak dokonać właściwego wyboru? Na co zwrócić uwagę, aby wybrana oferta nie tylko odpowiadała dziecku tematycznie, ale również zapewniła udane i bezpieczne wakacje?
Mamy dla Was kilka wskazówek, jak mądrze wybrać kolonie dla Waszej pociechy.

kol1

Sprawdźcie organizatora

Punkt obowiązkowy! Przed zapisaniem dziecka należy sprawdzić jak długo firma działa na rynku  oraz jakie ma doświadczenie w organizacji wypoczynku dla dzieci. Warto poszukać opinii na forach społecznościowych, popytać znajomych o sprawdzone firmy. Dlaczego? Zyskacie pewność, że firma wie, jak zorganizować czas dzieciom i zapewnić bezpieczne wakacje. Zyskacie również gwarancję, że firma nie zniknie z pieniędzmi, a Wy nie zostaniecie z dzieckiem na lodzie.Sprawdźcie również czy kolonia została zgłoszona do specjalnej bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl co jest obowiązkiem każdego organizatora.

Zweryfikujcie kadrę

Każdy rodzic, kiedy ma oddać swoje dziecko komuś pod opiekę musi mieć pewność, że będzie ono bezpieczne. Zanim wyślemy naszą pociechę na kolonie poznajmy kierownika kolonii i wychowawców.Najlepiej, kiedy kadrę stanowią ludzie z doświadczeniem, którzy na co dzień pracują z dziećmi. Mamy wtedy pewność, że odpowiedzialnie i troskliwie zajmą się naszym dzieckiem, że będą odpowiadać na jego potrzeby i dopilnują, by dobrze czuło się w nowym miejscu i nowej grupie. Dobrą praktyką organizatorów jest zorganizowanie zebrania przed wyjazdem, podczas którego rodzice będą mogli spotkać się z wychowawcami i kierownikiem kolonii. Jeśli firma nie daje możliwości poznania kadry przed wyjazdem powinna wam się zapalić „lampka ostrzegawcza”. Może to oznaczać, że nie ma stale współpracujących, sprawdzonych wychowawców i będzie szukała przypadkowych ludzi.

Obejrzyjcie ośrodek, do którego jedzie dziecko

Ośrodek, w którym odbywają się kolonie dla dzieci musi spełniać określone wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne. Jeśli organizator zgłosił swoje kolonie do bazy MEN możecie mieć pewność, że powyższe wymogi zostały zweryfikowane. Ponadto warto po prostu obejrzeć ośrodek – wejść na jego stronę, zobaczyć zdjęcia, sprawdzić lokalizację. Zapytajcie o wielkość pokoi, idealnie jeśli będą 3-4 osobowe, nie więcej niż 6 osobowe, o dostęp do łazienki, stołówki, o wyżywienie jakie zapewnia stołówka, a także o lokalizację i dodatkowe atrakcje dla dzieci na terenie ośrodka (boisko, plac zabaw, miejsce na ognisko). Organizator wypoczynku powinien udostępnić informacje na temat ośrodka, w którym odbywać się będą kolonie i podać do niego kontakt. Jeśli tego nie robi, powinna nam się zapalić „czerwona lampka”, może to oznaczać, że wybrany przez niego ośrodek nie do końca spełnia standardy komfortowego wypoczynku dla dzieci.

kol2

Zapoznajcie się z programem wypoczynku

Przed wyborem kolonii zastanówcie się czy ich tematyka pokrywa się  zainteresowaniami waszego dziecka. Nie zapominajmy, że to przede wszystkim ono ma się dobrze bawić i przeżyć niezapomniane wakacje. Szczegółowy program kolonii powinien być elementem oferty. Jeśli organizator ociąga się z pokazaniem wam programu lub udziela jedynie ogólnych informacji to również powinno zapalić wam w głowie „lampkę ostrzegawczą”. Może to oznaczać, że po prostu nie ma dokładnego planu lub nie ma pomysłu jak zorganizować dzieciom czas.

kol3

Program kolonii powinien mieć określony cel, być spójny tematycznie. Aktywności jednego dnia powinny wynikać z poprzedniego, powinny mieć różnorodność form i sposobu ich prowadzenia tak, by każde dziecko mogło odkryć coś nowego, sprawdzić się w nieznanych sobie dziedzinach. Dobrze, żeby zajęcia rozbudzały w dziecku ciekawość świata, potrzebę poznawania i uczenia się nowego, żeby wzbogacały o nową wiedzę i umiejętności, a równocześnie zapewniały świetną zabawę. W programie nie może też zabraknąć wycieczek i dodatkowych atrakcji. To jest coś, na co wszystkie dzieci czekają. Oczywiście najlepiej, kiedy są one spójne z tematem przewodnim i z aktywnościami danego dnia budując harmonijną całość wybranych przez nas kolonii.

Wybór kolonii dla dziecka nie jest łatwy, jednak zwracając uwagę na wskazane przez nas kwestie możecie zapewnić mu bezpiecznie, a zarazem niezapomniane i pełne przygód wakacje, które będzie wspominało wiele lat.

 

Martyna Tokarczuk

Koordynator Kolonii w Akademii Naukiwww.akn.pl/kolonie

Animator społeczno-kulturalny, pedagog, autor programów edukacyjnych dla dzieci