DLACZEGO BARDZIEJ WIDZIMY SWOJE BŁĘDY I WADY NIŻ ZALETY?

DLACZEGO BARDZIEJ WIDZIMY SWOJE BŁĘDY I WADY NIŻ ZALETY?😞

Załóżmy, że zrobiłaś dzisiaj 20 rzeczy i popełniłaś przy tym jeden błąd. O czym najprawdopodobniej będziesz myśleć przed zaśnięciem? Raczej o tym błędzie, choć stanowił on zaledwie niewielką część twojego dnia!

Przyczyna takiej reakcji tkwi w ewolucji mózgu.

🧠 MÓZG JASKINIOWCA W TWOJEJ GŁOWIE?

Nasz mózg ewoluował od ponad 600 milionów lat. Przez cały ten czas tworzył rozwiązania problemów związanych z przetrwaniem, z którymi zmagali się nasi praprzodkowie.

Ćwiczony przez setki milionów lat mózg wykształcił mechanizm, którego efektem jest większe skupianie się na negatywach.

Mamy mózgi jaskiniowców w świecie, który jest dzisiaj całkiem inny niż kiedyś i stawia przed nami inne wymagania.

JAK TO BYŁO KIEDYŚ?

Gdy na ziemi żyli nasi praprzodkowie, warunki były całkowicie odmienne od tych, z którymi mamy do czynienia teraz.

Przeważnie żyli oni w małych gromadach, raczej nie spotykali się z ludźmi, których nie znali, bo kiedy już dochodziło do spotkania, mogło zrobić się niebezpiecznie.

Panował głód, szerzyły się choroby, powszechne były różne urazy, nie było tabletek przeciwbólowych, szpitali, ani policji. 😞

Taki niebezpieczny świat tworzył ludzki mózg, również ten, który masz między swoimi uszami.

Nasi przodkowie, którzy żyli w dżungli, zmagali się z problemem głodu, niedostatku, w każdej chwili na ich drodze mógł pojawić się drapieżnik.

Życie naszych przodków polegało na tym, żeby łapać „marchewki” (polować, szukać ciepłego schronienia) i unikać „kija” (na przykład bycia pożartym przez inne zwierzę).

Jeżeli raz nie złapiesz obiadu, to zawsze masz drugą szansę, ale gdy sam staniesz się obiadem? Wtedy drugiej szansy już nigdy nie będziesz mieć.

Dlatego dla naszych przodków, ważniejsze było uważanie na to co niebezpieczne i zagrażające. Mniej w związku z tym koncentrowali się na tym, mogłoby stać się potencjalnym źródłem przyjemności.

Nasi prapradziadowie, uważając na to, żeby nie stać się obiadem, nieustannie szukali w otoczeniu sygnałów zwiastujących niebezpieczeństwo, dlatego w naszych mózgach, nadal jest zapisana trwała i silna tendencja do szukania potencjalnych zagrożeń.

W większej mierze skupiamy się na negatywnych wiadomościach, a na pozytywne… nie zwracamy większej uwagi.

Jeżeli ktoś powie ci 10 komplementów i da jedną uwagę krytyczną, to co się stanie? Mózg przyczepi się do negatywnej oceny i pominie komplementy.

MÓZG – RZEP NA NEGATYWNOŚĆ I TEFLON NA POZYTYWNE WIADOMOŚCI

Negatywne nastawienie, to „domyślne ustawienie” naszego mózgu, pochodzące z epoki kamienia łupanego.

Doświadczenia przyjemne, pożyteczne i korzystne zdarzają się wiele razy dziennie, zazwyczaj jednak przepływają przez nasz mózg jak woda przez sito, podczas gdy każde stresujące lub szkodliwe doświadczenie przyczepia się do niego jak rzep.

Dlatego neurobiolodzy mówią, że nasz „mózg jest jak rzep na negatywność i teflon na pozytywność”.

Pozytywne doświadczenie, spływa po nim jak po kaczce.

JEST KREW, JEST NAGŁÓWEK

Na każdym kroku możesz widzieć skutki koncentracji na negatywności. W serwisach informacyjnych jest więcej negatywnych informacji niż pozytywnych, bo… pozytywne nikogo nie interesują.
Nasze mózgi ich nie przetwarzają.

Dziennikarze doskonale wiedzą, że negatywność przyciąga uwagę, dlatego popularne jest wśród nich powiedzenie „jest krew, jest nagłówek”.

UPOŚLEDZENIE ZDOLNOŚCI DO UCZENIA SIĘ

Koncentracja na negatywnościach ma swoje konsekwencje.

Po pierwsze, aktywne „jaskiniowe programy w naszych mózgach”, nas unieszczęśliwiają.

Tryb walki (złość), ucieczki (lęk) albo zamrożenia (apatia, depresja, smutek) pozwoliły przeżyć nam w dżungli, ale nie mają nic wspólnego z jakością życia we współczesnym świecie.

Wręcz przeciwnie, traktowanie świata jako pola walki i potencjalnego zagrożenia sprawia, nie możemy się nim cieszyć i twórczo realizować.

Naukowcy uważają również, że tendencja koncentrowania się na negatywności, upośledza naszą zdolność do uczenia się i odkrywania nowych możliwości.

NEGATYWNE EMOCJE PRZEKSZTAŁCAJĄ SIĘ W NEGATYWNE CECHY

Negatywizm, ma jeszcze inne konsekwencje.

Skupienie na negatywnych doświadczeniach buduje w nas pesymizm.

🤔 Rozmyślanie o negatywnym doświadczeniu zmienia nasz mózg dokładnie tak samo, jak samo negatywne doświadczenie, czyli rozwija i utrwala sieci neuronowe związane z negatywnością. Negatywne stany umysłu zaś, na różne sposoby przekształcają się w negatywne cechy charakteru.

Czy znasz osoby, u których złość czy lęk stał się trwałą cechą a nie przemijającym uczuciem?

WSZYSTKO DZIEJE SIĘ W MÓZGU

Musisz pamiętać, że u podstaw wszystkich doświadczeń: myśli, wrażeń, i wszystkiego, co przechodzi przez twoją świadomość, leżą procesy neuronowe.

Konkretne doświadczenie jest konkretnym stanem aktywności neuronów.

Wszystkie nasze cechy, to odpowiednia kombinacja połączeń między neuronami w naszym mózgu.

CHCESZ BYŚ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM? 🤩

Neurobiolodzy mówią, że „jeżeli chcesz być szczęśliwym człowiekiem, musisz się zaangażować, bo TWÓJ MÓZG NIE ZROBI TEGO SAM”.

Jednym ze sposobów na to, jest koncentrowanie się na pozytywności.

Dlaczego?

Bo koncentracja i rozmyślanie o pozytywnych doświadczeniach zmieniają mózg dokładnie tak samo, jak pozytywne doświadczenia, czyli rozwijają i utrwalają sieci neuronowe związane z pozytywnością.

Pozytywne stany umysłu zaś, na różne sposoby przekształcają się w pozytywne i dobre cechy charakteru.

Naukowcy stwierdzili, że jeśli przez 20 sekund skupisz się na wrażeniach, emocjach i uczuciach, towarzyszących pozytywnemu doświadczenia (a nie przejdziesz nad pozytywnym doświadczeniem do porządku dziennego – zgodnie z tendencją zapisaną w naszym mózgu), to mózg wytworzy grupę połączeń neuronowych związaną z tym pozytywnym doświadczeniem i stanie się bardziej wrażliwy na pozytywne sytuacje i docenianie siebie, co zacznie skutkować większą wiedzą na temat swoich silnych stron, które już masz, wzmocnieniem ich i wytworzeniem pozytywnych cech w tobie!

Twoje zadanie polega więc, na zaprzestaniu zasilania starych obwodów, które wzmacniają twoje lęki i złość, a w zamian skupienie swojej uwagi na nowych, pozytywnych połączeniach nerwowych. Na szczęście, masz możliwość zrobienia tego.

PROCEDURA AI (Aktywacja – Instalacja)

Neurobiolodzy uważają, że możesz w mózgu instalować dowolne stany i cechy, dokładnie tak samo, jak instaluje się aplikacje na smartfonie, które sprawiają, że ten ma więcej funkcji i możliwości.
Procedura wygląda nieco inaczej, ale sens jest mniej więcej ten sam!

Każda forma uczenia się powoduje zmiany w strukturze lub funkcji neuronów w mózgu.

Samo pożyteczne, przyjemne doświadczenie nie wystarczy. Brak świadomego wysiłku włożonego utrwalenie pozytywnego doświadczenia sprawia, że większość korzystnych doświadczeń ludzi zostaje zmarnowana w mózgu. Pamiętasz? Mózg nie zrobi tego sam!

Jednak przy odrobinie wysiłku możesz sprawić, że zostawią one po sobie trwały ślad w sieci neuronowej.

Zmiany w strukturze neuronów pojawiają się w dwóch etapach, zwanych aktywacją oraz instalacją (procedura AI). Na pierwszym etapie, czyli podczas aktywacji, mamy do czynienia z doświadczeniem, na przykład poczuciem, że jest się lubianym.

Na drugim etapie, czyli podczas instalacji, doświadczenie ulega ugruntowania w magazynie pamięci w mózgu.

MOŻESZ TWORZYĆ DOŚWIADCZENIA WAŻNYCH, WEWNĘTRZNYCH ZASOBÓW

Rozwijaj te siły wewnętrzne, których najbardziej potrzebujesz.

Na przykład jeżeli chcesz się czuć bardziej lubiany przez kolegów i przyjaciół, możesz celowo szukać faktów, które będą świadczyły, że jesteś lubiany, drobnych sygnałów uśmiechu, aprobaty w oczach, pomachania ręką, zaproszenie do wspólnej zabawy.

Przypomnij sobie każde wydarzenie, które mogłoby świadczyć o tym, że jesteś np. lubianą osobą (odważną, zauważaną, silną), choćby miał to być nawet drobny gest.

Kiedy doświadczysz już swojego zasobu wewnętrznego, przejdź do fazy instalacji i uświadom sobie uczucie, które przeżyłeś, kiedy uczestniczyłeś w tym doświadczeniu.

Przedłuż to doświadczenie (minimum 20 sekund), pozwól mu wypełnić umysłu, absorbuj je, by stało się częścią ciebie, czując, jak doświadczenie to wsiąka w każdą komórkę twojego ciała.

Z biegiem czasu przemijające stany ulegają instalacji, w formie trwałych struktur neuronalnych.

Rozwijasz swoje zasoby psychiczne wtedy, gdy nieprzerwanie i wielokrotnie ich doświadczasz (czyli myślisz o nich i na nowo przeżywasz), co prowadzi do trwałych zmian w twoim mózgu.

Staniesz się bardziej wdzięczny, pewny siebie lub cierpliwy, jeśli wielokrotnie zainstalujesz doświadczenia wdzięczności, pewności siebie lub cierpliwości.

TO, CO MASZ WEWNĄTRZ SIEBIE POZOSTANIE Z TOBĄ NA ZAWSZE

Tak jak nie można oduczyć się jazdy na rowerze, nie można też wyzbyć się wewnętrznych sił, który z biegiem czasu w sobie wykształcisz!

Każdego dnia szukaj drobnych okazji do znajdowania użytecznych i przyjemnych doświadczeń.

Możesz myśleć o tym, za co jesteś wdzięczna, albo o ukochanych osobach.

W poszukiwaniu pozytywnych doświadczeń, możesz odwołać się do przeszłych sukcesów i emocji, które wtedy czułaś.

Życzymy miłych doświadczeń związanych z instalacją pozytywnych cech i rozwojem wewnętrznej siły!

🔸

W Akademii Nauki prowadzimy kursy dla dzieci i młodzieży, na których uczą się one biegle czytać, rozwijają koncentrację, talenty matematyczne, oraz poczucie własnej wartości.

W dniach 9  oraz 16 września organizujemy DNI OTWARTE Akademii Nauki wraz z bezpłatnymi lekcjami pokazowymi.😊

To jedyny moment w roku, aby przetestować nasze zajęcia!

Zapisy na lekcje pokazowe ▶️ https://www.akn.pl/dni-otwartych-drzwi-2023/